Wodospady w Polsce

Wodospady w Polsce

Wiele miłośników wycieczek górskich przemierza kilometry głównie po to, by zobaczyć wodospady. Pośród gąszczu drzew stanowią piękny widok. Niektórzy mogą długo wpatrywać się w strumienie rozbijające się o kamienie i słuchać szumu wody. Największym wodospadem świata jest Niagara, jednak wstydem byłoby nie zadbać o to, żeby obejrzeć wodospady w Polsce, które mają swój niepowtarzalny urok. Warto stworzyć plan wycieczki po Polsce szlakiem wodospadów.

 

Wielka Siklawa

 

Mówi się, że Wielka Siklawa to królowa polskich wodospadów. Wodospady Polska Siklawa jest największa. Tworzy ją potok pochodzący z Wielkiego Stawu. Potok opada progiem ściany, która dzieli Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Ma około 70 metrów i w zależności od opadów woda spływa dwoma lub więcej strugami. Na mapie wodospadów w Polsce umiejscowiony jest w województwie nowosądeckim w Dolinie Roztoki.

 

Wodogrzmoty Mickiewicza

 

Wodogrzmoty Mickiewicza tworzy kilka kaskad, które powstały na progach skalnych pokotu Roztoka pochodzącego z Doliny Pięciu Stawów. Pośród największych można wymienić Wodogrzmot Wyżni, Pośredni oraz Niżni. Wodospad ten swoją nazwę zawdzięcza Towarzystwu Tatrzańskiemu. Pierwszy człon – wodogrzmoty – odwołuje się huku, jaki wodospad wydaje. Nazwisko polskiego wieszcza narodowego znajduje się w jego nazwie na cześć sprowadzenia prochów Mickiewicza do Polski. Wodospady w Polsce mapa należy zaznaczyć punkt wycieczki w województwie nowosądeckim, gminie tatrzańskiej. Dokładnie Wodogrzmoty Mickiewicza znajdują się w miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki.

 

Wodospad Kamieńczyka

 

Wodospad Kamieńczyka spada trzema kaskadami, które robią niezapomniane wrażenie. Jest to największy wodospad w Sudetach Atrakcją, której nie można pominąć jest grota zwana Złotą Jamą, która znajduje się za trzecią kaskadą. Do wodospadu prowadzi szlak turystyczny ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę.

 

Wodospad Ciężkowicki

 

Wodospad Ciężkowicki zwany jest Wodospadem Czarownic. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych Ciężkowic. Szukając go na mapie wodospadów w Polsce, znajdzie się go w województwie tarnowskim.

 

Podziemny wodospad Złoty Stok

 

Ciekawostką pośród wodospadów w Polsce z pewnością jest podziemny Złoty Stok. Znajduje się w dawnej kopalni złota i arsenu i jest to ewenement. Żeby się do niego dostać trzeba zejść po metalowych schodach siedem pięter w głąb kopalni. Urok podziemnego wodospadu podkreślono poprzez oświetlenie, które nadaje wodospadowi nie tylko pięknego, ale i zdumiewającego uroku. Można go znaleźć w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku

Wodospady w Polsce
Oceń wpis