5 cudów krajobrazowych w Polsce

5 cudów krajobrazowych w Polsce

Polska chociaż wielkościowo znajduje się gdzieś w połowie listy wszystkich państw, to ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji i pięknych krajobrazów. Bez względu na to czego szukamy – czy mają to być góry, równiny, morze czy jeziora, to wszystko to możemy znaleźć w naszym kraju. Poniżej, przedstawimy listę 5 cudów krajobrazowych w Polsce, jednakże jest to wybór czysto subiektywny.

 

1) Bałtyk i nadmorskie widoczki

 

Polskie wybrzeże to ponad 700 kilometrów i znajdziemy tam piaszczyste plaże, wydmy, klify, torfowiska czy nadmorskie jeziora i stawy. Nad morzem są rejony bardziej i mniej popularne turystycznie, więc nawet ktoś kto nie lubi tłumów znajdzie coś dla siebie. A warto, ponieważ poza urzekającymi krajobrazami dostajemy też zdrową dawkę jodu.

 

2) Pasma górskie jak z widokówki

 

Polskie góry to nie tylko Tatry, wręcz przeciwnie – prawie całe południowe rejony Polski to mniejsze lub większe wzniesienia, często porośnięte bujnymi lasami i skrywające interesującą i niespotykaną nigdzie indziej florę i faunę. Ponadto mnóstwo jaskiń i ciekawe formacje skalne to gratka nie tylko dla miłośników gór.

 

3) Jeziora i stawy

 

Pojezierze Mazurskie jest najbardziej znane z występujących na nim w ogromnej ilości rozlewisk. Przyciągają one fanów sportów wodnych i kąpieli, a także ludzi spragnionych spokoju i relaksu. Nic tak nie uspokaja jak połączenie niebieskiego z zielonym, a te właśnie kolory dominują na Pojezierzu. Warto jednak pamiętać, że Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie można odpocząć nad słodką wodą.

 

4) Polska Pustynia

 

Było o wodzie, to teraz czas na jej kompletne przeciwieństwo, czyli Pustynię Błędowską, która nazywa się także polską Saharą. Jej unikatowy charakter i rozległe tereny przyciągają turystów spragnionych niecodziennych widoków i krajobrazów.

 

5) Lasy

 

W Polsce można znaleźć mnóstwo lasów, a wśród nich najbardziej znana i ceniona jest Puszcza Białowieska, będąca naturalnych środowiskiem żubrów. Jednak lasów jakby wyjętych prosto z baśni znajdziemy w Polsce znacznie więcej, wystarczy się rozglądnąć po swojej okolicy, żeby gdzieś na horyzoncie zamajaczyły zbite w gromadę drzewa.

 

Krajobraz Polski

 

Piękne krajobrazy w Polsce przyciągają co roku mnóstwo turystów, także zagranicznych. Polacy mają często tendencję do niedoceniania swojego otoczenia i Polski w ogóle. Na szczęście powoli to się zmienia i jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie bogactwa krajobrazowe kryją się w naszym kraju. Być może niektóre perełki ciągle czekają na odkrycie?

5 cudów krajobrazowych w Polsce
Oceń wpis